Czy piłkarz może zarejestrować swoją „cieszynkę”?

Zgłaszanie znaków towarowych w sporcie nie jest niczym nowym. Sportowcy wykorzystując swój potencjał reklamowy chcą chronić charakterystyczne dla siebie oznaczenia. 

Znany piłkarz Cristiano Ronaldo zarejestrował znak towarowy CR7 będący połączeniem jego inicjałów i numeru na koszulce. W Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej zarejestrowano również znak towarowy RL9 na rzecz spółki związanej z Robertem Lewandowskim. Z kolei znak towarowy RL9 Energy Bar zarejestrowano na rzecz spółki HPBA oferującej m.in. produkty spożywcze, które swoimi nazwiskami sygnują zarówno Anna, jak i Robert Lewandowscy. 

W 2013 roku piłkarz Gareth Bale zgłosił w brytyjskim Urzędzie Patentowym jako znak towarowy swoją cieszynkę, czyli gest wykonywany przez piłkarza po zdobyciu gola.

Znak został zgłoszony jako znak graficzny i przedstawiał charakterystyczny układ dłoni, w którym cztery place tworzą serce, a dodatkowo grafika zawierała jeszcze w środku numer 11, która była jego ówczesnym numerem na koszulce.

Znak towarowy UK00002657917[1]

Sam gest wykonany po zdobyciu gola pierwotnie był zadedykowany przez piłkarza dla jego ukochanej. Brytyjskie media podawały, że w przypadku właściwej strategii dotyczącej zgłoszonego znaku piłkarz może zarobić dodatkowo nawet 3 mln funtów brytyjskich rocznie.[2]

Znak towarowy R.325508 [3]

Ciekawym przykładem są również znaki zgłoszone w 2019 roku przez polskiego piłkarza Krzysztofa Piątka. Oprócz zgłoszonych tradycyjnych znaków słownych, takich jak KP9, uzyskano również prawo ochronne na znaki towarowe: graficzny, ruchomy i multimedialny przedstawiające tzw. „pistolety” czyli słynną cieszynkę Krzysztofa Piątka. Znak graficzny prezentuje sylwetkę piłkarza podczas wykonywania znanego gestu radości, czym jednak są znaki ruchome i multimedialne?

Znaki towarowe ruchome i multimedialne należą do kategorii znaków towarowych określanych mianem znaków towarowych niekonwencjonalnych. Znak towarowy ruchomy jest pewną serią następujących po sobie obrazów, które połączone prezentują ruch grafiki i przedstawione mogą być w formie krótkiego wideo, zaś znak multimedialny dodatkowo posiada także warstwę dźwiękową. 

Opis przedstawiającego cieszynkę znaku ruchomego R.329065 rozpoczyna się od zdania „Znak towarowy ruchomy, który przedstawia piłkarza Krzysztofa Piątka na tle bramki piłkarskiej wykonującego charakterystyczne ruchy i gesty, będące wyrazem radości i celebracji po strzeleniu gola.” Kolejne zdania są zaś uszczegółowieniem opisu znaku. Pełny opis znaku oraz przedstawiające go wideo można obejrzeć na stronie Urzędu Patentowego RP: 

https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.503050?lng=pl

„Pistolety” zgłoszone jako znak multimedialny zostały dodatkowo wzbogacone o warstwę dźwiękową w postaci muzycznego tła i okrzyku „pio pio pio”. Również ten znak można obejrzeć na stronie Urzędu Patentowego RP: 

https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.502930?lng=pl

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że zgłaszając znak towarowy należy wskazać dla jakich towarów lub usług chcemy uzyskać prawo ochronne na znak towarowy. Znak graficzny przedstawiających „pistolety” został zgłoszony między innymi dla kosmetyków, gier wideo, żywności dietetycznej i suplementów diety, batonów zbożowych, a także napojów, w tym napojów izotonicznych, energetyzujących czy wody, a znaki ruchomy i multimedialny m.in. dla gier wideo, usług reklamowych i marketingowych, usług menadżerskich dla sportowców, usług sprzedaży licznych produktów, w tym kosmetyków, czy suplementów diety , a także gier oraz dla licznych usług telekomunikacyjnych i usług organizacji gier i konkursów. Pełną listę towarów dla każdego znaku można znaleźć wyszukując dany znak w wyszukiwarce Urzędu Patentowego RP. 


[1] https://trademarks.ipo.gov.uk/ipo-tmcase/page/Results/1/UK00002657917

[2] https://www.independent.co.uk/sport/football/news/gareth-bale-files-application-trademark-eleven-hearts-goal-celebration-logo-8661873.html

[3] https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.497157?lng=pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. 2021 Trimarka
Padée | Mgłosiek-Pluta | Kawalec